Kategorie blog
Producenci
Promocje
BUNNYMOM ROZMIAR M BLUZA Z KAPTUREM NAGIETKOWA
BUNNYMOM ROZMIAR M BLUZA Z KAPTUREM NAGIETKOWA

99,99 zł

Cena regularna: 119,90 zł

Najniższa cena: 119,90 zł
szt.
POZIOMEK ROZMIAR M/L BLUZA Z KAPTUREM NAGIETKOWA
POZIOMEK ROZMIAR M/L BLUZA Z KAPTUREM NAGIETKOWA

99,99 zł

Cena regularna: 119,90 zł

Najniższa cena: 119,90 zł
szt.
POJEMNIK NA PRZYSMAKI BUNNY MOM 1,5L RÓŻNE WARIANTY
POJEMNIK NA PRZYSMAKI BUNNY MOM 1,5L RÓŻNE WARIANTY

11,90 zł

Cena regularna: 13,90 zł

Najniższa cena: 13,90 zł
szt.
TRANSPORTER 31,5x48x33cm PRATIKO 1 NIEBIESKI DLA KRÓLIKA I SZYNSZYLA
TRANSPORTER 31,5x48x33cm PRATIKO 1 NIEBIESKI DLA KRÓLIKA I SZYNSZYLA

69,99 zł

Cena regularna: 72,90 zł

Najniższa cena: 72,90 zł
POZIOMEK ROZMIAR XL/XXL BLUZA Z KAPTUREM BABY BLUE
POZIOMEK ROZMIAR XL/XXL BLUZA Z KAPTUREM BABY BLUE

99,99 zł

Cena regularna: 119,90 zł

Najniższa cena: 119,90 zł
szt.
KOLBA BEZZBOŻOWA FUNKCJONALNA DZIEŃ DOBRY BARDZO VITA HERBAL 90G
KOLBA BEZZBOŻOWA FUNKCJONALNA DZIEŃ DOBRY BARDZO VITA HERBAL 90G

7,90 zł

Cena regularna: 8,90 zł

Najniższa cena: 8,90 zł
szt.
BURACZEK CHIPS TIVO 100G
BURACZEK CHIPS TIVO 100G

8,90 zł

Cena regularna: 9,90 zł

Najniższa cena: 8,90 zł
szt.
ŚLAZ KWIAT DZIKA MALWA TIVO 30G
ŚLAZ KWIAT DZIKA MALWA TIVO 30G

7,99 zł

Cena regularna: 8,30 zł

Najniższa cena: 8,30 zł
szt.
KRÓLICZEK HAM-STAKE 50G
KRÓLICZEK HAM-STAKE 50G

9,99 zł

Cena regularna: 12,99 zł

Najniższa cena: 12,99 zł
szt.
BUNNYMOM ROZMIAR L BLUZA Z KAPTUREM NAGIETKOWA
BUNNYMOM ROZMIAR L BLUZA Z KAPTUREM NAGIETKOWA

99,99 zł

Cena regularna: 119,90 zł

Najniższa cena: 119,90 zł
szt.
OBCINACZKI DO PAZURÓW DUŻE
OBCINACZKI DO PAZURÓW DUŻE

21,90 zł

Cena regularna: 25,90 zł

Najniższa cena: 11,90 zł
szt.
POZIOMEK ROZMIAR M/L BLUZA Z KAPTUREM MUSTARD
POZIOMEK ROZMIAR M/L BLUZA Z KAPTUREM MUSTARD

99,99 zł

Cena regularna: 119,90 zł

Najniższa cena: 119,90 zł
szt.
Znajdź nas w social mediach!
Czy królik to odpowiedni zwierzak dla mnie? Poznaj najważniejsze obowiązki jako przyszły właściciel królika.
Czy królik to odpowiedni zwierzak dla mnie? Poznaj najważniejsze obowiązki jako przyszły właściciel królika.

Czy królik to odpowiedni zwierzak dla mnie? – Odkryj zalety i wyzwania posiadania królika jako zwierzęcia domowego.

Marzysz o przygarnięciu uroczego i puszystego towarzysza do swojego domu? Może zastanawiasz się nad wyborem królika jako swojego nowego pupila? Przed podjęciem tej ważnej decyzji, warto dokładnie przemyśleć, czy królik to odpowiedni zwierzak dla Ciebie. Króliki to niezwykle urocze i wdzięczne stworzenia, ale ich opieka wymaga odpowiedzialności, czasu i troski. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom posiadania królika jako zwierzaka domowego, aby pomóc Ci zdecydować, czy to właśnie ten futrzak będzie idealnym towarzyszem dla Ciebie.

Przestrzeń i środowisko życia:

Króliki potrzebują odpowiedniej przestrzeni do swobodnego poruszania się. Chociaż mogą być trzymane w odpowiednio dużej klatce bądź kojcu koniecznie zaleca się zapewnienie im przestronnego wybiegu, w którym będą mogły swobodnie skakać i wykazywać naturalne zachowania co najmniej 6h dziennie. Pora dnia również powinna być odpowiednia dla ich największej aktywności czyli rano i wieczorem. Jeśli królik będzie tylko wypuszczany w południe, kiedy ma w zwyczaju odpoczywać, w ogóle nie wykorzysta aktywnie tego czasu. Upewnij się, że masz odpowiednio dużo miejsca w swoim domu na przygotowanie takiej przestrzeni dla królika. Klatka dla jednego królika miniaturki powinna być nie mniejsza niż 120cm, w środku musi zmieścić się kuweta, miseczki, paśnik czy legowisko. Dla królików hodowlanych dobrym rozwiązaniem jest duży, przestronny kojec. W końcu to kawał dużego króla. Dobrym rozwiązaniem będzie trzymanie królików bez klatkowo. Mogą mieć wtedy jakiś swój kąt w Twoim domu z najpotrzebniejszymi rzeczami czyli kuwetą, paśnikiem, miseczkami oraz jakimś domkiem, gdzie mogą się schronić czy odpocząć. Już teraz powinniśmy wspomnieć, że chęć posiadania królika wiąże się z posiadaniem minimum dwóch królików, ponieważ są to zwierzęta silnie stadne! Twój dom czy mieszkanie musi być również odpowiednio zabezpieczony. Króliki chociaż nie są gryzoniami, tylko należą do zajęczaków poznają świat poprzez swoje zęby. Wszystkie kable czy rośliny doniczkowe powinny być zabezpieczone lub poza zasięgiem Twojego królika.

 

Codzienna opieka:

Podobnie jak inne zwierzęta domowe, króliki wymagają regularnej opieki i uwagi. Musisz zapewnić im codzienne karmienie, dostęp do świeżej wody, czyszczenie klatki, kuwety lub wybiegu, oraz odpowiednią pielęgnację sierści i zdrowia. Ważne jest regularne dbanie o futro królika, ponieważ kilka razy w roku linieje. Króliki samodzielnie dbają o swoją higienę, więc nie jest zalecane ich mycie. Króliki to także stworzenia społeczne/silnie stadne, więc potrzebują spędzać czas z drugim królikiem. Królika również nie można zostawiać na dłuższy czas samego, ponieważ są to zwierzęta bardzo chorowite. W ich naturalnym środowisku są ofiarami, które nie pokazują, że są chore czy coś je boli. Zaczynają być osowiałe dopiero w momencie, gdy jest już z nimi naprawdę źle. Wtedy naprawdę trzeba rzucić wszystko i jechać szybko do weterynarza specjalisty od królików. Podczas wyjazdu musisz zapewnić swojemu królikowi opiekę lub umieścić go w hotelu dla zwierząt, gdzie potrafią opiekować się królikami. Zostawienie królika w hotelu dla psów czy kotów będzie złym pomysłem.

Królika należy również co roku szczepić oraz go wykastrować, aby uniknąć wielu chorób oraz wyciszyć jego hormony przed zaprzyjaźnieniem z drugim królikiem. Brak kastracji wiąże się również z dużą potrzebą terytorializmu. Króliki bez kastracji potrafią zrobić się bardzo agresywne broniąc swojego terytorium i przy okazji znaczą swoim moczem dosłownie każdy kąt pokoju.

Odpowiedni weterynarz dla królika oraz opieka podczas jego choroby:

Należy dbać o regularne wizyty u weterynarza, który specjalizuje się w opiece nad królikami. Regularne badania i profilaktyczne szczepienia są ważne, aby zapewnić Twojemu królikowi zdrowe i szczęśliwe życie. Biorąc pod uwagę jak popularnymi zwierzętami domowymi stały się króliki w ostatnich latach można by pomyśleć, że wybór weterynarza jest prosty, jednak Ci najpopularniejsi specjaliści czyli Ci, którzy zajmują się kotami i psami bardzo często nie wiedzą jak leczyć króliki, a zazwyczaj bardzo liczy się czas reakcji, jak najszybsze działanie i podanie odpowiednich leków. Więcej o wyborze specjalisty przeczytasz w naszym innym artykule: Jakiego wybrać weterynarza dla królika?

Warto najpierw przed sprowadzeniem królika do domu zastanowić się czy mamy weterynarza specjalistę zwierząt egzotycznych czyli takiego od królików w pobliżu. Czy będziemy w stanie w razie czego się do niego dostać, jeśli nie posiadamy na przykład własnego samochodu.

Kolejnym ważnym pytaniem jest czy będziesz w stanie opiekować się królikiem, gdy zachoruje, Twoja praca i tryb życia Ci na to pozwoli? Podczas choroby niektóre leki należy podawać nawet kilka razy dziennie.

Charakter królika:

Króliki są słodkimi zwierzętami domowymi, które potrafią stworzyć ze swoim właścicielem silną więź. Jednak większość osobników nie lubi zbyt dużej interakcji z człowiekiem. Króliki nie lubią być dotykane, przytulane czy podnoszone. Bardzo cenią sobie własną przestrzeń osobistą, a kontakt z człowiekiem ustalają na swoich własnych warunkach. Jeśli nie odpowiada Ci taki kontakt warto zastanowić się nad innym zwierzakiem domowym. Króliki potrafią również w przejrzysty sposób zakomunikować, że coś im się nie podoba. Używają do tego swoich zębów, mogą lekko lub czasem mocno ugryźć, mogą nawet warczeć czy tupnąć swoją nogą na znak, że coś im nie pasuje. Gdy chcą czułości podkładają główkę pod Twoją rękę lub na znak miłości ją liżą. Króliki są uznawane za jednych z najbardziej uroczych i ujmujących zwierząt domowych. Ich puszysta sierść, duże oczy i zwyczaje, takie jak wskakiwanie i podskakiwanie, sprawiają, że są urocze i przyciągające uwagę. Króliki są także inteligentne i ciekawskie.

ZASOBY FINANSOWE I ODPOWIEDNIA DIETA:

Dieta królika powinna składać się przede wszystkim z 80% siana, ziół, gałązek, korzeni, warzyw i ograniczonej ilości owoców. Wszystkie zdrowe produkty dla królików znajdziesz w naszym internetowym sklepie zoologicznym tak jak i wartościowe pełnowartościowe karmy czy granulaty dla królików. Unika się za to podawania królikom przetworzonej żywności, jak słodycze czy chleb, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu. Dieta królika czy pellet do kuwety nie wymagają jakiś dużych nakładów finansowych, ale sprawa ma się inaczej jeśli Twój królik zachoruje. Koszty związane z leczeniem królika mogą sięgnąć nawet kilku lub w gorszym przypadku kilkunastu tysiącom złotych i nie, w tym momencie wcale nie żartujemy. Na cenę ma wpływ ograniczony dostęp do odpowiedniego króliczego specjalisty, specjalny sprzęt do diagnozowania, który w wielu przypadkach jest inny niż ten dla psów i kotów i tym samym oczywiście droższy. Do ceny leczenia należy doliczyć także paliwo lub ceny dojazdów do takiego specjalisty, bo niestety rzadko zdarza się, że znajdziemy go w naszym miejscu zamieszkania.

Jak długo żyją króliki?

Zapewniając królikom odpowiednie warunki, towarzysza swojego gatunku, zdrową i zróżnicowana dietę oraz dobrą opiekę weterynaryjną króliki mogą żyć nawet ponad 10 lat. Także sam widzisz, Twoja decyzja o posiadaniu królika powinna być bardzo dobrze przemyślana, bo zobowiązanie się do opieki nad tymi uroczymi zwierzakami będzie Cię kosztowało wiele lat.

Sprawdź czy nie masz alergii na królika bądź siano:

Zanim zdecydujesz się na posiadanie królika, upewnij się, że nikt w Twoim domu nie jest uczulony na sierść lub pyłki związane z królikami. Dobrym sposobem będzie wybranie się na wolontariat do jakiejś króliczej fundacji, np. Stowarzyszenia Pomocy Królikom, która ma swoje oddziały w całej Polsce.

Króliki to urocze, pełne osobowości stworzenia, które mogą stać się doskonałymi towarzyszami. Jednak posiadanie królika wymaga zaangażowania, czasu i odpowiedzialności. Zanim podejmiesz decyzję o posiadaniu królika, zastanów się nad swoimi możliwościami i zobowiązaniami. Jeśli jesteś gotowy na ofiarowanie swojego czasu, uwagi i miłości, królik może stać się cudownym towarzyszem w Twoim domu. Pamiętaj, że posiadanie zwierzęcia to długoterminowa odpowiedzialność, która wiąże się z wieloma radościami, ale także wyzwaniami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium