Króliki mogą wychodzić na dwór?

Króliki mogą wychodzić na dwór?

Czy wychodzenie z królikiem na zewnątrz jest bezpieczne?

Na dworze na Twojego uszaka czeka dużo niebezpieczeństw, ale przy dobrym przygotowaniu przed takim wyjściem jedyne co mu będzie grozić to świetna zabawa!

Jakie wybrać szelki dla królika?

ABSOLUTNIE ŻADNE.

Budowa króliczego ciała jest bardzo delikatna, jakby tego było jeszcze mało uszaki są bardzo płochliwe. Oczywiście wierzymy, że akurat Twój królik należy do tych odważnych, ale czy jesteś tego pewien na milion procent? Niczego nie da się dokładnie przewidzieć. Gdy królik ma ubrane szelki, a akurat gdzieś w pobliżu wystrzeli petarda to razem z nią wystrzeli w długą Twój królik. Pod wpływem szarpnięcia uszak może złamać sobie kręgosłup, kark albo uszkodzić jamę ustną i wiele, wiele więcej. Królik to nie pies, mamy nadzieję, że tą kwestię sobie już wyjaśniliśmy.

Szelkom mówimy stanowcze NIE.

Króliki mogą wychodzić na dwór?

Jak zabezpieczyć teren?

Trzeba pamiętać, że króliki są świetnymi skoczkami i kopaczami! Więc teren powinien być ogrodzony dookoła najlepiej wysoką siatką. Może być to też kojec. Powinniśmy przez cały czas pilnować naszego pupila, bo nigdy nie wiemy co mu strzeli do głowy. Królik to jak małe dziecko, oczy trzeba mieć dookoła głowy. Zapewnienie dostępu do czystej, świeżej wody oraz sianka również jest konieczne. Musimy tez pilnować czy królik nie natchnie się czasem na roślinę, która jest dla niego trująca. Więc po takim spacerze koniecznie obserwuj zachowanie Twojego pupila, a szczególnie zwróć uwagę czy produkcja nesquików przebiega bez zarzutów (bobki). W razie niepokojących zachowań skontaktuj się z króliczym lekarzem weterynarii.

Czy wiesz, że..

1.Ptaki polują na króliki? Wiemy, że pewnie ciężko to sobie wyobrazić, ale to nie jest mit. Na króliczych grupach na facebook’u pojawia się dużo postów z tym związanych. Właściciele puszczali króliki luzem po posesji i niestety bardzo często dochodziło do tragedii. Bezpańskie koty mogą potraktować Twojego królika jak żywą zabawkę? Koty to bardzo cwane zwierzęta! Trzeba na nie uważać. Potrafią się skradać, wskakiwać tam gdzie nawet króliczym filozofom się nie śniło, a takie spotkanie oko w oko może niezbyt dobrze się skończyć.

2.Psy również potrafią przeskoczyć płot i odwiedzić nieproszone Twój ogród?
Niestety ludzie nadal puszczają psy samopas po mieście bez żadnego nadzoru. Nie wspominamy już o przypadkach potrącenia przez samochody czworonogów przez taką lekkomyślność właścicieli ..

Króliki mogą wychodzić na dwór?

3. Nie tylko ptaki, koty i psy stanowią zagrożenie?
Gdy mieszka się niedaleko lasów można natrafić na lisa. Uważasz, że lis nie skorzysta z okazji, aby porwać na kolację Twojego królika?
Następnym zagrożeniem jest słońce. Musisz zapewnić królikowi cień, tak aby się nie przegrzał albo nie dostał udaru. Wychodzenie z nim w pełnym skwarze jest złym pomysłem. Lepiej chwilę zaczekać i wyjść pod wieczór, gdy temperatura nieco opadnie.

Królik, aby mógł wyjść musi być zaszczepiony.

Zaszczepienie królika jest bardzo ważne, dlatego, że Myksomatoza jest przenoszona przez owady. Jest to choroba, która osiąga dużą śmiertelność.
Następna szczepionka jest na Pomór, który również w większości przypadkach jest śmiertelny, szacuje się, że nawet 70-100%.
Dodamy tylko, że nawet jak królik nie jest wychodzący to i tak trzeba go zaszczepić.

Pamiętaj, że szczepionki potrzebują ok. 2 tygodni, aby zaczęły chronić Twojego królika. Organizm musi nauczyć się wytwarzać przeciwciała  na te dwa okropne wirusowe choroby.