Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić

Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić

PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KRÓLIKA

Warto się trochę zagłębić w informacje o działaniu układu pokarmowego królika. Otóż, aby treść pokarmowa przesuwała się w jelitach potrzebna jest duża ilość włókna. Królik pobiera włókno głównie z sianka, dlatego należy zapewnić go królikowi 24h. Nie można dopuścić też do sytuacji, aby królik nie jadł, ponieważ musi jeść, aby układ pokarmowy prawidłowo pracował. Nawet przed zabiegami takimi jak kastracja weterynarze nie zalecają głodówki. Dlaczego? Dlatego, że w żołądku królika znajduje się dużo kwasów, które potrzebują pokarmu, aby zostały wykorzystane. W przeciwnym razie kwasy żołądkowe będą cały czas produkowane, aż dojdzie do owrzodzenia żołądka, jego pęknięcia i wylanie się wszystkiego wewnątrz organizmu naszego przyjaciela. Jest to bardzo bolesna śmierć dla uszaka. Więc pamiętajcie, siana nigdy za mało! Królik powinien mieć też stały dostęp do czystej i świeżej wody.

Siano jest na pierwszym miejscu w piramidzie żywienia. Gdy królik je przeżuwa ścierają mu się stale rosnące zęby. Podobny efekt można uzyskać dając różnego rodzaju gałązki, na przykład jabłoni, wierzby czy leszczyny. Jak królik będzie miał co gryźć istnieje duże prawdopodobieństwo, że mniej będą go interesować meble czy kable od ładowarek.

Zróżnicowana dieta to podstawa. Dlatego należy zaopatrzyć miskę naszego królika w różne suszone zioła i świeżą zieleninę. Warto podawać minimalnie 5 rodzajów suszonych ziół, ale gdy będzie ich więcej to tylko lepiej dla zdrowia królika.

Suszone zioła, które możemy podawać często to:

babka lancetowata, babka szerokolistna, liście truskawki, liście malin, ziele topinamburu, mniszek lekarski, tymotka łąkowa, podagrycznik, rumianek, lipa, liście jabłoni, liście gruszy, liście jeżyny, chaber bławatek, stokrotki, melisa, pięciornik gęsi, gwiazdnica pospolita.

Możemy podawać też różne nasiona, na przykład siemię lniane, nasiona knopii czy ostropestu.

Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić

Granulat jest uzupełnieniem diety w pozostałe składniki. Królik miniaturka powinien dostawać go jedną łyżkę stołową, a królik hodowlany minimum dwie. W składzie granulatu warto sprawdzić procentową ilość włókna. Powinno być go dosyć sporo. Nie można podawać granulatu zbyt dużo, bo uszak będzie zbyt nasycony i może nie zjeść odpowiedniej ilości siana, którego najbardziej potrzebuje.

Dlaczego granulat, a nie mieszanka? Mieszanki bardzo często zawierają zboża, które są zapychaczami w karmie oraz bardzo często ich nadmiar powoduje otyłość u królików.

Dodatkowo ziarna zawarte w takiej mieszance mogą być dla naszego pupila niebezpieczne ze względu na ostre zakończenia i wbicie się w dziąsło powodując tym samym ropień. Leczenie ropnia u królików jest bardzo trudne, ze względu na jego gęstość. Określa się, że jest podobna do pasty do zębów, więc bardzo gęsta. Lepiej nie ryzykować i zadbać, aby królik dostawał to co nie spowoduje u niego problemów zdrowotnych. Polecane granulaty to:

Alpha Pro Rabbit Cunipic, Beaphar Nature, Beaphear Care+, Verselaga Cuni Complete, JR Farm Grainless Complete, Bunny Nature Rabbit Dream, Alegia Herbal.

Owoce również dostarczają wielu potrzebnych witamin, ale również dużo cukru, więc należy traktować je jako smakowity dodatek do diety i podawać dosyć rzadko.

A co z warzywami? Przecież królik kojarzy się przede wszystkim z marchewką! Owszem, warzywa występują w diecie królika, ale nie są jej głównym składnikiem. Najwięcej witamin pobieranych jest z suszonych ziół. Warzywa możemy podawać, ale pamiętajmy o umiarze.

Co się stanie, gdy nie dostarczymy królikowi odpowiedniej ilości włókna?

Królik może się nam zapchać. W jego jelitach najczęściej tworzy się zwarta kulka mieszaniny futerka i pokarmu. Zatkania dla królików potrafią być śmiertelne. Trafił do nas kiedyś królik, którego odchody  już pierwszego dnia były znikome, a brzuszek wzdęty. Walczyliśmy o niego około tydzień, jednak pomimo hospitalizacji, starań lekarzy weterynarii i chirurga królik musiał zostać poddany eutanazji. Jego jelita przestały pracować, a przez duże wzdęcie wszystkie włókna mięśniowe zostały zerwane, ich całkowita odbudowa graniczyła z cudem.

Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić

Wydaliśmy wtedy około 1700zł. Leczenie królików nie jest wcale tanie, a zabiegi mające na celu usunięcie zatoru mają złe rokowania. Dlatego lepiej dbać o dobrą dietę swojego królika i z zatkaniami nie mieć nic wspólnego.

Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić

Jeśli mamy młodego króliczka to lepiej wstrzymać się z podawaniem owoców, warzyw oraz świeżej zieleniny przynajmniej do 4 miesiąca życia.

Układ pokarmowy takiego maluszka jest o wiele delikatniejszy niż u dorosłego osobnika, dlatego szczególnie trzeba być ostrożnym, aby króliczek się nam nie zatkał albo nie dostał biegunki.

Produkty zakazane w króliczej diecie

Na pewno nie raz sprzedawcy w sklepie zoologicznym namawiali Cię do zakupu kolorowych dropsików, różnego rodzaju kolb,  wapienek, rożków itd. Dodatkowo istnieje przekonanie, że na tych produktach gryzonie i króliki ścierają sobie zęby. Nic bardziej mylnego! Jest to zwykły syf porównywalny do fast food’ów. Wapienka po trafieniu do jamy ustnej po prostu się rozpuszczają, królik czy inny gryzoń ich nie przeżuwa, więc nie ściera sobie zębów. Dodatkowo tworzy się piasek i kamień i w najgorszym przypadku prowadzi to do niewydolności nerek.

Dodatkowo niewskazane w króliczej diecie są orzechy, kukurydza, chleb świętojański, groch.

Wśród społeczności, szczególnie w hodowlach lub na wsi panuje przekonanie, że podawanie suchego chleba również ściera zęby. Jest to niestety przekonanie ze średniowiecza.. Mamy tutaj taką samą sytuacje jak z wapienkiem. Nie dajcie się zwieść! Wiemy, że pracownicy sklepów zoologicznych często mają bardzo duży wpływ na nasze decyzje zakupowe. Należy pamiętać, że to też tylko ludzie i nie zawsze mogą mieć rację. Nie są jakimiś guru, w których trzeba być ślepo wpatrzonym. Sprawdzajcie informację sami, analizujcie, pytajcie bardziej doświadczonych. Nie powielajcie tych samych błędów. Wasz zdrowy królik na pewno odpłaci się Wam wielką miłością i zdrowiem, gdy będzie odpowiednio karmiony.

Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Dieta królika, czyli jak prawidłowo karmić
Przewiń do góry